Reflexul Zilei
  • Politica
  • Justitie
  • Internationale
  • Diverse
  • Politica
  • Justitie
  • Internationale
  • Diverse
No Result
View All Result
Reflexul Zilei
No Result
View All Result
Home Justitie

„Clădirea fantomă” a Ministerului Economiei va fi golită.

by L Ovidiu
noiembrie 27, 2025
in Justitie
0
Cladirea fantoma a Ministerului Economiei va fi golita
0
SHARES
1
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

„CLĂDIREA FANTOMĂ” A MINISTERULUI ECONOMIEI VA FI EVACUATĂ

Ministerul Economiei a obținut o victorie semnificativă în instanță, reușind să câștige procesul care vizează evacuarea unei clădiri din București, cunoscută sub denumirea de „clădirea fantomă”. Această clădire a fost închiriată ilegal de o asociație privată, iar statul român nu a încasat niciun leu din chirii timp de 18 ani. Acum, firmele care au operat în acest spațiu vor fi obligate să părăsească imobilul, conform deciziei instanței.

Radu Miruță, ministrul Economiei, a declarat că „s-a terminat și episodul în care niște băieți deștepți furau cu clădirea de la statul român, adică de la noi toți”. El a subliniat că cei care au încasat ilegal zeci de mii de euro în locul statului român trebuie să plece, având la dispoziție un termen de 5 zile pentru a face apel. Dacă instanța nu se răzgândește, ministerul va demara procedurile de evacuare pentru a recupera bunurile statului.

În luna iulie, Miruță a descoperit cu stupoare că ministerul pe care îl conduce deține o clădire cu 54 de birouri, în care funcționează mai multe firme, dar care nu a generat venituri pentru stat în ultimii 18 ani. Clădirea a fost utilizată de „Centrul Incubator de Afaceri” pe baza unui contract care a expirat în 2004.

Curtea de Conturi a semnalat în repetate rânduri această situație, evidențiind că, deși Ministerul Economiei avea în administrare acest imobil, nu și-a exercitat drepturile. Activitățile economice desfășurate de firmele private în clădire nu au fost justificate, iar imobilul nu apărea în evidențele contabile ale ministerului. De asemenea, nu era înscris în evidențele cadastrale, fiind înregistrat la valoarea simbolică de 1 leu în Inventarul centralizat al bunurilor din domeniul public al statului.

Rapoartele Curții de Conturi au relevat că 55 de firme își declaraseră sediul social sau punctul de lucru în imobilul din Șoseaua Olteniței nr. 225 A, plătind anual chirii cuprinse între 240 și 4.800 de euro (fără TVA). În unele cazuri, aceste spații erau subînchiriate, ceea ce complică și mai mult situația legală a utilizării clădirii.

Decizia instanței de a evacua firmele din „clădirea fantomă” reprezintă un pas important în lupta împotriva abuzurilor și corupției în gestionarea bunurilor publice. Este un semnal clar că statul român nu va mai tolera astfel de practici ilegale și că se va lupta pentru a recupera ceea ce îi aparține.

Sursa: accentulzilei.ro/justitie/cladirea-fantoma-a-ministerului-economiei-va-fi-evacuata/

L Ovidiu

L Ovidiu

Next Post
loto 649 joi 27 noiembrie numere si premii

Loto 6/49 joi, 27 noiembrie: numere și premii

Ultimele noutati

  • Bolojan și Veștea, confruntare după numirea controversată a prim-vicepreședintelui liberal în funcția de premier
  • Angie Șerban, Corupția Ucide: CSM ne-a inclus pe o listă neagră trimisă tuturor instanțelor, blocându-ne accesul la o justiție echitabilă (interviu)
  • Dosarul 10 August | Fostii conducători ai Jandarmeriei, achitați de Tribunalul Militar București
  • Politica
  • Justitie
  • Internationale
  • Diverse
  • FB
  • Termeni și Condiții
  • Politica de Confidențialitate și Cookie-ur
  • Politica cookies
  • Contact

Reflexul Zilei

No Result
View All Result
  • Politica
  • Justitie
  • Internationale
  • Diverse

Reflexul Zilei